‘Tüp Bebek Kimlere Uygulanır?’ konulu bilgilendirme semineri
October 31, 2017
Tüp bebek tedavilerinde gebelik şansını arttıran yöntemler
February 16, 2018
Show all

Tüp Bebek Tedavisinde Mevsimin Önemi Var mı? Op. Dr. Nurettin Türktekin

Tüp bebek tedavisi, doğal yolla bebek sahibi olamayan çiftler için başarı şansı en yüksek olan tedavi şeklidir.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı ve pozitif sonucu  etkileyen faktörler;erkeğin ve kadının canlı, kaliteli üreme hücrelerinin bulunması ve kadının rahim, yumurtalık gibi üreme organlarının sorunsuz olmasına bağlıdır. Bunun dışındaki faktörlerin çoğu tüp bebek tedavisini uygulayan doktor ve kurumun deneyimi,teknik donanımı ile ilgilidir. Bu konuda çiftlerin merak ettikleri konulardan birisi de tüp bebek tedavisi için hangi mevsimin daha iyi olduğu ve mevsimsel değişikliklerin tüp bebek tedavisinde başarı oranını etkileyip etkilemediğidir.

Tüp bebek tedavisi tamamen laboratuvar koşullarında titizlik içinde gerçekleşen bir süreçtir.Tedavinin yapıldığı laboratuvarlar neredeyse dış dünyayla bağlantısı kesilmiş ortamlardır. Buralarda pencere bulunmamaktadır. Tıpkı anne karnında üreme hücrelerinin ışık görmeden karanlık ortamda duruyorlarsa tüp bebek tedavi laboratuvarları da o şekilde dizayn edilmiştir.Bu laboratuvarlardaki ısı,nem ve aydınlatma  şartları çok hassas cihazlarla kontrol edilir  ve düzenlenir.

Burada çalışan embriyologların ve cihazların tam fonksiyonla çalışabilmeleri için laboratuvar, iklimlendirme sistemleri ile standardize edilmektedir.Bu laboratuvar koşulları öylesine özenle, bilimsel temelle düzenlenir ki havada gözle görülmeyen tozların oluşmaması için laboratuar içersinde devamlı dışarı doğru pozitif bir basınç vardır. Bu sebeple de laboratuarın kapıları açıldığında içeri girmeye çalışan kişi üzerine doğru bir rüzgar akımını hisseder. İşte tüm bunlar çok hassas olan üreme hücrelerin ve embriyoların zarar görmemesi için düzenlenmiş ileri teknoloji gerektiren ayarlamalardır.

Kadınların yumurtlamalarıyla mevsimlerin, hava koşullarının hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır. Özellikle altını çizmekte fayda var ki, havanın sıcak ya da soğuk olması kadının daha az ya da çok, daha yüksek ya da düşük kaliteli yumurtlamasına yol açmaz.Hal böyle iken tüp bebek tedavisine başlamak için herhangi bir mevsimi seçmenin başarı üzerine herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Bu tedavide başarı için anne ve baba adayının genel sağlık durumu, üreme hücrelerinin kalitesi, yaş, seçilen tüp bebek tedavi merkezi, uygulamayı yapan doktor ve diğer yardımcı personelin deneyim ve başarısı önem taşımaktadır.

Bu bakımdan siz, doğru bir tedavi merkezi ve doktor seçin, doktorunuzun önerisi doğrultusunda kendinizi ne zaman hazır hissediyorsanız tüp bebek tedavisine başlamak için sizin için en doğru zaman olacaktır.

ArabicBulgarianChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkishUkrainian
Whatsapp Üzerinden Bize Ulaşabilirsiniz