GEBELİKTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Gebelikte el ve ayaklarda şişmeler normal midir?

Gebelik sırasında el ve ayaklarda şişmeler (gestasyonel ödem) sıkça görülen problemlerden biridir.Gebeliğin hormonlarının etkisiyle su ve tuz tutulması sonucunda oluşur. Yaz aylarında daha fazla görülür ve ayakta kalma süresi uzadıkça artar. Gebelikte normal olarak kabul edilen belirtilerden biridir. Tansiyon yükselmesi ve idrarda protein kaybı ile beraber olduğunda preeklampsi adı verilir ve çok ciddi sonuçları olan bir rahatsızlıktır. Tek başına gestasyonel ödem genellikle ayak ve ayak bileklerini ve elleri tutar. Sabahları yüzde de şişkinlik görülebilir.

Kadınlar ayakkabılarına sığmayabilir ve yüzüklerini takamayabilirler. Şişliklerin yazın artmasının nedeni sıcaklarla beraber ciltteki damarlardaki genişleme nedeniyledir. Tedavisinde tuz kısıtlaması, bacakların her fırsatta kalp seviyesinden yukarı kaldırılması, mümkün olduğunca daha serin ortamlarda bulunulması önerilir. Varisi olan kadınların varis çorabı giymelerinde yarar vardır ancak bu da yaz sıcaklarında zor olabilir.

Ellerinde şişme olan kadınların yüzüklerini çıkarıp takmamaları önerilir. Gestasyonel ödem gebeliğin son zamanlarında genellikle artar. Doğumdan sonra ise şişlikler giderek azalır ancak doğumdan sonraki ilk 15 gün bazı kadınlarda daha da kötüleşebilir. Şişliklerin düzelme döneminde tutulan sıvının atılması sonucunda aşırı miktarda idrar çıkışı görülür.

Gebelikte Cep Telefonu Kullanımı Riski Nedir?

Doğumdan önce cep telefonu sinyallerine maruz kalan çocukların bazı davranış problemleri ile karşılaşma olasılığı artmaktadır: bunlar hiperaktivite, dikkat eksikliği ve konuya odaklanmadaki sorunlardır.

Konuyla ilgili yapılan bilimsel çalışmalar henüz yeterli olmasa dahi, yine de gebelik sırasında ve çocuklarda cep telefonuyla teması azaltmak için bazı basit önlemler almak tedbirli bir yaklaşım olacaktır. Bunlar cep telefonunuzu vücudunuzdan uzak tutarak ya da kulağa götürmeyi engelleyen cihazlar kullanarak zararlı sinyallere maruz kalma riskimizi azaltmak şeklinde basit ama önemli önlemlerdir.

Bilimsel çalışmalar cep telefonuyla teması azaltmak için harekete geçme zamanının geldiğini söylemektedir. Bu çalışmaların amacı toplumu sağlık riskleri konusunda eğitmek ve bu riskleri azaltmak için gereken tedbirleri almaya yönelik olarak yapılmaktadır.

Oruç ve Gebelik

Ramazan ayında oruç tutulması ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda genelde orucun anne ve bebek sağlığı üzerinde olumsuz etkisi gösterilmemiştir. Gebeliğin değişik dönemlerinde oruç tutan kadınlar üzerinde yapılan ve oruç tutmayan kontrol grupları ile karşılaştırıldığı çalışmalarda annede aç kalmaya bağlı olarak metabolik herhangi bir problem gösterilmezken yenidoğan ağırlıklarında fark görülmemiştir.

Yapılan çalışmalarda elde edilen bulgular her ne kadar rahatlatıcı olsa da yine de oruç tutmanın aç ve susuz kalma süresinin daha uzun ve havanın daha sıcak olduğu yaz aylarına denk geldiği dönemlerde dikkat edilmesi gereklidir. İstanbul tüp bebek olarak önerimiz oruç tutan gebelerin mümkün olduğu kadar sıcakta kalmamaları, sahurda bol miktarda sıvı tüketmeleri ve gün içinde de gölgede istirahat halinde olmalarıdır.

Uçak İle Seyahat

Hamilelik tek başına kanın pıhtılaşmaya olan eğilimini arttıran bir durumdur. Uçak yolculukları sırasında uzun süre hareketsiz kalmak hamile olmayan kişilerde bile kanın bacak damarları içinde pıhtılaşması ve bu pıhtının yerinden koparak akciğer, beyin gibi hayati organlara giden kan akımını tıkamasına neden olabilir. Tromboembolik olay adı verilen bu durum nadir görülse de hayatı tehdit eden bir tablo oluşturması açısından önemlidir.

İngiliz Kraliyet Obstetrisyen ve Jinekologlar Koleji (RCOG) 2001 yılında yayınladığı rehberde havayolu ile seyahat etmeyi planlayan hamile kadınların tromboemboli risklerini azaltmaları için bazı önerilerde bulunmaktadır. Uzun süre hareketsiz kalmamak ve yeterli sıvı almanın dışında bazı durumlarda riski en aza indirmek için varis çoraplarının giyilmesi de önerilmektedir.

Bu öneriler hamileliğin başından doğum sonrası 6. haftanın (lohusalığın) sonuna kadar tüm hamile kadınlar için geçerlidir. Ancak gebelik dışında yaş, geçirilmiş tromboemboli öyküsü, aile öyküsü, preeklampsi, büyük bacak varisleri gibi ek risk faktörleri varlığında ek öneriler bulunmaktadır.

Gebelikte gribal enfeksiyon tedavisi ve Grip aşısı hakkında

Gebelikte baskılanmış olan bağışıklık sistemi nedeni ile gribal enfeksiyon hem daha ağırdır ve daha uzun sürelidir hem de komplikasyonları daha fazladır. Tek başına burun tıkanıklığı gebelikte sık görüldüğü için eşlik eden başka bir belirti olmadığı takdirde gribal enfeksiyon olarak yorumlanamaz. Burun tıkanıklığına ek olarak halsizlik, yorgunluk, kas ve eklem ağrıları, 37-38 derece arasında seyreden ateş, göğüste ağrı, öksürük ve iştahsızlık diğer görülen belirtilerdir.

Rahatlamak için neler yapılmalı?
Günlük sıvı alımının artırılması gereklidir. Günde 8-10 bardak su veya karşılığı meyve suları, ve ayran içilmelidir.İştahsızlık sık görülen bir belirtidir. Bu nedenle sık aralıklarla küçük öğünler yenmesinde yarar vardır.İstirahat çok önemlidir. Mümkün olduğu kadar uzun sureli yatak istirahatı önemlidir.Burun tıkanıklığını azaltmak için baş yüksekte yatılmalıdır.Buhar makinaları oldukça yararlıdır. Özellikle soğuk buhar daha iyi gelir.

Doktoruma danışmadan kullanabileceğim ilaçlar var mı?
Sudafed tarzında nazal dekonjestanlar günde 3 defa birer tablet alınabilir. Parasetamol tablet günde 3-4 defa 500 mg alınabilir.Gün içinde balgam söktürücü gece yatmadan ise öksürüğü baskılayan şurupların kullanılmasında sakınca yoktur.

Ne zaman doktorumu aramalıyım?
Gebelik 12 haftadan küçük 38 haftadan büyük ise, ateş 38 derecenin üzerine çıkarsa, iltihaplı balgam çıkmaya başlarsa, şiddetli baş ağrısı ve yüz ağrısı gibi sinüzit yakınmaları varsa, göğüs ağrısı, şiddetli boğaz ağrısı veya nefes darlığı varsa doktorunuzu mutlaka bilgilendirin.

Grip Aşısı olabilir miyim?
Grip aşısı olmanın gebelikte sakıncası gösterilmemiştirGebeliğinin 2. Ve 3. trimesteri kış aylarında gelen gebelerde grip aşısı yapılması önerilmektedir.
ArabicBulgarianChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkishUkrainian
Whatsapp Üzerinden Bize Ulaşabilirsiniz