Kişiye özel tüp bebek tedavisi nasıl olmalı?

Temel olarak üç aşamadan oluşan tüp bebek tedavisinde;

1. Aşama:

Yumurtalıkların uyarılması ve büyütülmesi

2. Aşama:

Yumurtaların toplanması ve erkeğin spermi ile birleştirilip embriyoların gelişiminin takip edilmesi

3. Aşama:

Embriyoların rahim içine transferi.

Bu işlemler uygulanırken seçilen tedavi protokolleri ve aşamaları hastalarımızın özelliklerine göre farklılık arz eder. Örneğin yumurtalık rezervi iyi olan, çok yumurtası çıkabilecek hastalarla, rezervi az olan hastalara yaklaşımda farklılıklar vardır. Rezervi çok olan hastalarda biz öncelikli olarak iğne tedavisi uyguluyoruz. Daha çok yumurta alarak daha çok embriyo oluşturuyoruz. O embriyolar içerisinden en kalitelilerini seçip hastanın şansını arttırmayı hedefliyoruz. Bazı hastalarımızda var ki, yaşları genç olmasına rağmen yumurtalıklarında çok fazla yumurta bulunmamaktadır. Böyle hastalarımıza iğne tedavisi uygulamıyoruz ya da minimal uyguluyoruz; çünkü az yumurtası olan hastalarımızda biliyoruz ki yüksek doz iğne tedavisi yumurtaları daha sağlıksız hale getirebilmektedir.

Her zaman her hastamızdan iyi kalitede embriyo elde edemeyebiliriz. Bazen döllenmeme, bazen de embriyo kaliteleri çok iyi olmayabilir. Bu tür durumlarla karşılaştığımızda mümkünse laboratuvarımız da kullanılan tekniklerde hastanın durumuna göre değişiklikler yapabiliyoruz. İyi birer dinleyici olarak çiftlerin daha önce yaşadığı olumsuz tecrübeler varsa, aldığımız bilgiler ışığında kendi tecrübelerimizi de harmanlayarak laboratuvarda döllenmeye yardımcı yöntemlerle tedaviyi destekliyoruz.

Rahim iç zarı ince olan embriyo transferi için yeterli kalınlığa ulaşmayan hastalarımızda transferi mutlaka erteliyoruz. Rahim iç zarının kalınlaşması için güncel tedavileri uygulayarak gelişmeleri takip ediyoruz. Embriyo transferinin hangi gün yapılacağına; embriyo gelişimi, rahim iç zarı kalınlığı, hormon seviyeleri göz önünde bulundurularak karar veriliyor. Transfer günü geldiğinde rahim içi kalınlığının gebelik için yeterli seviyede olmaması ve progesteron hormonunun belirlenen değerlerin üzerine çıkması durumunda embriyoyu rahim içerisine yerleştirmek başarı şansını azaltır. Böyle bir durumda oluşan embriyoları transfer etmeyip donduruyoruz ve uygun zamanda da transferini planlıyoruz.

Tüp bebekte güncel teknolojilerin kullanımı konusunda bilinmesi gereken iki temel gerçek vardır: Birincisi, tedavi başarısında mutlaka kişiye özel ve mevcut problemi tanımlamaya ve çözmeye yönelik teknolojinin kullanılması gerekliliği, ikincisi ise yeni olarak hastalara sunulan teknolojilerin önemli bir kısmının gerekli bilimsel çalışmalar tamamlanmadan klinik kullanıma sunulduğundan, tedavide anlamlı bir başarı sağlamadığı gerçeğidir.
ArabicBulgarianChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkishUkrainian
Whatsapp Üzerinden Bize Ulaşabilirsiniz