Dual Stimulasyon Nedir?

Over rezervi, yumurtalıkların döllenebilme yeteneği olan yumurta hücresi üretebilme kapasitesidir. Fizyolojik veya çevresel pek çok sebebe bağlı olarak oluşan over rezervi azalması durumuna biz üreme sağlığı uzmanları olarak geliştirilen çeşitli yöntemler ile yardımcı olmaya çalışıyoruz. Binlerce çift her yıl tüp bebek merkezlerine farklı yaşlarda çocuk isteği ile yumurtalık rezervlerinin azalması nedeniyle başvurmaktadır.

Her kadının daha anne karnında iken öncül yumurta hücreleri gelişmeye başlar ve her birey farklı sayıda yumurta hücresi ile doğar. Bu yumurtalar ergenlikten menopoza doğru yaş ilerledikçe azalıp tükenmektedir. Her kadında tükenme hızı birbirinden farklıdır. Çevresel faktörler ve genetik faktörler de menopoza giden süreyi etkiler.

Yumurtalık rezervinin erken yaşta azalması kadınlar için zorlu bir süreçtir. Ailede erken menopoz öyküsü, genetik etkenler, çikolata kistleri, kanser, ışın tedavisi (radyoterapi), kemoterapi, geçirilmiş yumurtalık ameliyatları, çevresel faktörler yumurtalık rezervini azaltabilir. Yumurtalık rezervi düşük olan kadınlarda amaç vakit kaybetmeden yumurta toplamaktır. Gebelik şansını artırmak için birden fazla kez yumurta toplamak gerekebilir. Geçmişte her adet döngüsünde bir kez yumurta toplama işlemi yapılabilirken Dual Stimulasyon yöntemi sayesinde aynı ayda 2 kez yumurta toplama işlemi yapılabilmektedir.

Kanser tedavisi görecek olan bir grup hastada zaman sınırlaması çok önemli olduğu için önce bu hasta grubuyla Random Start (rastgele başlama) ya da Dual Stimulasyon yöntemleri geliştirilmiş, ardından bu tedavi seçeneği rezervi azalmış tüm hasta gruplarına yayılmıştır.

Dual Stimulasyon Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavileri esnasında yumurta sayısı ve buna bağlı olarak da embriyo sayısı başarıyı arttıran en önemli faktörlerdir. Bu yüzden rezervi azalan hastalarımız için embriyo havuzu (pooling) dediğimiz yöntemi kullanıyoruz. Dual stimulasyon tedavi seçeneğiyle bir nevi hızlandırılmış havuz sistemi uygulanmakta ve maksimum embriyo sayısına hızlı bir şekilde ulaşılmaktadır. Böylece zamandan tasarruf edilmiş olunur. İlk yumurta toplama işleminden 3 ila 5 gün sonra bir ultrasonografi muayenesi yapılarak ikinci yumurta toplama işlemi için hazırlıklara başlanır. Yumurtalar ilk toplamadakine benzer bir protokol ile büyütülmeye çalışılır ve gelişen bu yumurtalar da toplanır. Bu protokolde embriyo transferi bir sonraki adet döngüsünde gerçekleştirilir.

Kimlere Dual Stimulasyon yöntemi önermekteyiz:

1) Ailede erken menopoz öyküsü ve AMH hormonu düşüklüğü olanlara

2) Geçirilmiş yumurtalık kisti ameliyatı sonucu over rezervi azalanlara

3) Genetik faktörlere bağlı olarak over rezervi düşük olan kadınlara

4) Otoimmün tiroid hastalıkları olanlara

5) Çikolata kistlerine bağlı over rezervi azalmış kadınlara

6) Kanser tanısı almış kadınlarda Kemoterapi veya radyoterapi öncesinde

ArabicBulgarianChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkishUkrainian
Whatsapp Üzerinden Bize Ulaşabilirsiniz