Polikistik Over Sendromu Üremeye Engel mi? – Op. Dr. Emre Karatekelioğlu
September 29, 2022
Aşılamanın Tüp Bebekten Farkı Nedir? Aşılama Kaç Kez Denenebilir? – Embriyolog Sevil Ünal
September 29, 2022
Show all

Türkiye’de Tüp Bebek Tedavisi Neden Çok Tercih Ediliyor?

Türkiye Tüp Bebek tedavisindeki başarıları nedeniyle dünyanın birçok ülkesinden hasta kabul ediyor. İstanbul Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Yurt Dışı Hasta Koordinatörü Katia Okalin'e Türkiye'nin sağlık turizmindeki yerini ve tüp bebek sürecinin nasıl işlediğini sorduk.

Yurt dışı hasta koordinatörü olarak görev tanımınızda neler var?

"Bağlı olduğum İstanbul Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi'nde 10 yıla yakın bir süredir yurtdışı hasta koordinatörü olarak görev yapmaktayım. Yaptığımız işi kısaca özetleyecek olursam yurt dışından, özellikle Orta Doğu'dan ve Avrupa'dan tüp bebek ve kadın sağlığı konusunda sağlık hizmeti almak isteyen yabancı misafirlerimizin, merkezimize gelip tedavileri bitip ülkelerine dönene kadar, onları takip ederek ihtiyaçları olan her konuda onlara rehberlik etmek.

Bu süreçte siz neler yapıyorsunuz?

Biliyorsunuz ki insanların bulunduğu ülkeden kalkıp farklı bir ülkeye tedavi amaçlı seyahat etmesi, kolay karar verilebilir bir süreç değildir. Kendinizi teslim edeceğiniz kliniğin konforu, ekibin profesyonelliği ve alacağınız tedavinin başarısı hepsi bir bütündür. Biz de yabancı misafirlerimizin tüm bu endişelerini paylaşıyor ve onların kendilerini rahat hissettiğinden emin olacak düzeyde, onlara bu süreçlerinde kılavuz oluyoruz. Özellikle şunu da belirtmek isterim ki yaptığımız iş, hastalarımız ülkelerine döndükten sonra bitmiyor, onlarla irtibatımızı asla koparmıyoruz. Tedavi sonrası kendilerini nasıl hissettikleri ve kendileri için devam eden tüm süreci paylaşıyor ve tavsiyelerde bulunuyoruz. Yine onlar da ne zaman isterlerse bizi arayabiliyor.

Sağlık turizmi nedir?

Sağlık turizmi dünyada her geçen gün talebi artarak devam eden bir turizm türüdür. Kişinin sağlığına kavuşmak için bulunduğu ülkeden farklı bir ülkeye gitmesi şeklinde özetleyebiliriz.

Türkiye Sağlık turizmi konusunda dünyada nerededir?

Türkiye sağlık turizmi konusunda dünya üçüncüsüdür. Elbette bu üçüncülüğün çok geçerli sebepleri var. Türkiye çok sayıda ve güzel turizm alanlarına sahip bir ülkedir. Sadece zengin turizm ülkesi olmanın haricinde sağlık sektörü diğer ülkelere kıyasla çok gelişmiş bir durumda. Türkiye; Joint Commission International (JCI) tarafından "küresel olarak akredite edilmiş sağlık kurum ve kuruluşlarının sayısı bakımından" dünyada üçüncü sırada yer almaktadır. Bu gerçekten gurur verici bir rakam. Dünya standartlarında hizmet kalitesine ne kadar yaklaşmış olduğumuzun bir göstergesi diyebiliriz.

Neden Türkiye'de tedavi?

Türkiye'de tedavi olmak isteyen yabancı misafirler için burası bir cazibe merkezi diyebiliriz. Şehirlerimizde sağlık turizmi son 10 yılda istikrarlı bir şekilde ilerleme kaydediyor. Bunun birçok nedeni var ama en önemli birkaç nokta şunlar: Birincisi; dünya standartlarında sağlık hizmeti kalitesi, Türkiye'de sürekli olarak, en son modern tıbbi cihaz ve ekipmanlarla sağlık hizmeti sunuluyor. Aynı coğrafyadaki diğer ülkelere kıyasla bu konuda çok ileri seviyede. Tıbbi yeterlilik, doktorlarımız uzman oldukları alanlarda özellikle de tüp bebek alanında yüksek tıbbi deneyime sahiptir. Sadece hekimler değil hastaya dokunan, tüm yardımcı sağlık personelinin (hemşire, embriyolog vs.) alanlarında, son derece profesyonel ve tecrübeli olmaları, tedavinin başından sonuna kadar hastaların kendilerini iyi hissetmesini sağlıyor.

Türkiye tüp bebek tedavisinde dünyada nerede?

Tüp Bebek tedavisinin, Türkiye'nin sağlık alanındaki başarılarının en ön sıralarında yer aldığını tereddütsüz söyleyebiliriz. Türkiye tüp bebek konusunda başarılı sonuçlar alma konusunda kendisini ispat etmiş bir ülkedir. Tüp bebek tedavisi konusunda dünya genelindeki gelişmeleri merkezimiz yakından takip etmekte. Hasta odaklı bir dünya markası olma konusunda da emin adımlarla ilerlemektedir. Son olarak, saymış olduğumuz tüm bu üstün hizmet kalitesinin, Avrupa'ya nazaran çok daha uygun fiyatlarla hastalara sunuluyor olması da büyük bir fırsat.

Tüp bebek nedir?

Tüp bebek, çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanan bir yardımcı üreme tekniğidir. Günümüzde en çok tercih edilen infertilite tedavilerinin başında "Tüp bebek" geliyor. Tüp bebek tedavisi, kadın üreme hücreleri olan yumurtaların ve erkek üreme hücreleri olan spermlerin toplanarak vücut dışında, laboratuvar ortamında bir araya getirilerek döllenmenin elde edilmesini sağlayan tedavi sürecini kapsamaktadır.

Tüp bebek işlemine ne zaman başvuruyorlar çiftler?

1 yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmuyorsa çiftler mutlaka bir uzmana başvurmalıdır. Kadının 35 yaşından büyük olması durumunda bu süre en çok 6 ay olarak değerlendirilir.

Tüp bebek süreci nasıl ilerliyor?

Türkiye dışında ikamet eden yabancı hastalarımıza adetten iki veya üç gün önce gelmelerini her zaman tavsiye ediyoruz. İlk muayeneye gelen çiftin ultrason değerlendirmeleri yapılır. Sperm analizi ve rahim filmi başta olmak üzere hormon profili göz önünde bulundurularak tedavisi planlanır. Tedavi 3 aşamadan oluşur. Yumurtalıkların uyarılması, yumurtaların toplanması ve spermle birleştirilmesi, oluşan embriyoların transfer edilmesi. Bu süreç ortalama 3 hafta sürmektedir. Embriyo transferinden 12 gün sonra kandan bakılan gebelik testi ile sonuca ulaşılır.

Tüp bebek tedavisinden sonra uçakla seyahat etmek mümkün mü?

Hastalarımızın en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de bu. Seyahat etmenin, hava yolculuğunun tüp bebek tedavi başarısında olumsuz etkisi olduğunu gösteren hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Hastalarımız yaşadıkları ülkeye tedavilerinden sonra güvenle dönebilirler.

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı nedir?

Kadının yaşına bağlı olarak başarı oranı değişir. Kadının yaşı ilerledikçe başarı şansı daha düşüktür. Merkezimizde elde ettiğimiz ileri yaş ve zor vakalardaki başarı oranları ile referans merkezler arasında yer almaktayız. Yine de zaman kaybetmeden tedaviye başlamak çok önemlidir.

Hastalarınıza hangi hizmetleri sunuyorsunuz?

Alanında uzman ve deneyimli kadromuzla başta tüp bebek olmak üzere yumurta/ sperm dondurma, endoskopik cerrahiler, kadın hastalıkları ve doğum olarak hizmetlerimizi özetleyebiliriz. Hastaların bütçesine ve ihtiyaçlarına göre onlar için otel ve konaklama rezervasyonları konusunda yardımcı oluyoruz. Hastanın tedavisinin başından sonuna kadar yaptığımız tercümanlık hizmeti olmazsa olmazlarımızdan. Tedaviyi bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Çiftimiz ülkesine döndükten sonra da desteğimiz çocuklarını kucaklarına alana kadar devam etmektedir.

Yurtdışında yaşayan ve tüp bebek konusunda tedavi almak isteyen bir kişi sizinle nasıl irtibata geçebilir?

Hastalarımızın bize kolayca ulaşabilmesi bizim için çok önemli. Bu sebeple telefon, mail, WhatsApp, online randevu, sosyal medya kanalları gibi farklı yollardan iletişime geçebilirler."

ArabicBulgarianChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkishUkrainian
Whatsapp Üzerinden Bize Ulaşabilirsiniz