Yumurta Rezervi Azalmış Kadınlara Tavsiyeler – Op. Dr. Aret Kamar
February 21, 2020
Anne Olma Şansını Artıran Yöntemler – Op. Dr. Suzan Gençsoy
February 21, 2020
Show all

Tüp Bebek Tedavisi ile 45 Yaşında Anne Olmak Mümkün – Op. Dr. Aret Kamar

Tüp Bebek Tedavisi ile 45 Yaşında Anne Olmak Mümkün

Op. Dr. Aret Kamar: 'Tüp bebek tedavisi ile 45 yaşında da anne olmak mümkün" Tüp bebek tedavisinde yaşanan teknolojik gelişmeler ile kadınların ilerlemiş yaşına rağmen anne olma şansının arttığını söyleyen İstanbul Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aret Kamar, "Şu an evli olmayan ya da kariyer yapan bir kadın bugünkü teknoloji ile genç yaşta yumurtalarını dondurarak 45 yaşında da anne olabilir." dedi.

Özellikle embriyo ve yumurta dondurma konusunda önemli gelişmeler yaşanmakta. Artık embriyoları birer birer dondurabiliyor ve çözdüğümüzde neredeyse yüzde 99 u sağlam çıkıyor. Rahmi iyi olmayan, hormonları cevap vermeyen, tedavi sırasında sıkıntısı olan hastalarda, istediğimiz anda hiç çekinmeden embriyoyu dondurup, şansının en iyi olacağı zamanda çözebilme imkanımız bulunuyor Bunun dışında Laboratuvarda kullandığımız medium sıvılarının gelişmesi ile embriyoları daha rahat 5. güne götürebiliyoruz. 5. güne gelmiş embriyoların da 3 güne göre rahme tutunma şansı daha fazla oluyor. Bu da bizim gebelik oranlarımızda ciddi bir artış sağlıyor. Sağlık alanında her geçen gün gelişen teknoloji bir çok hastalığın tedavisine umut olmaya devam ediyor Teknolojinin elinin değdiği önemli alanlardan biri de tüp bebek tedavisi özellikle yumurta ve embriyo dondurma konusunda ciddi yol kat etmiş durumda.

İstanbul Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezı'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aret Kamar ile tüp bebek tedavisinde yaşanan gelişmeleri konuştuk.

Tüp bebek tedavisinde yaşanan son gelişmeler nelerdir?
Tüp bebek tedavisinde teknolojisi ve genetik teknolojisi de önemli bir yol kat etti. Zamanında bilmediğimiz birçok hastalığın artık genetik kodunun olduğunu, mutasyona bağlı olduğunu biliyoruz. Hastalar daha önce sağlık sorunları olan bir bebek dünyaya getirdilerse, tekrarlayan düşükler olduysa ya da aileden gelen hastalıklar varsa bunların hangi genden kaynaklandığını tespit edip, sağlıklı olan embriyoyu seçip, rahmin içerisine koyarak daha sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesini de sağlayabiliyoruz.

Gebelik sırasında yapılan testlerde de önemli gelişmeler var. Önceden sadece amniyosentez ile bebeğin sağlıklı olup, olmadığını anlarken bugün anne kanından bebeğin genlerini araştırarak gebeliğin 3. 4. ayı gelmeden sağlıklı olup, olmadığını anlayabiliyoruz. Tüp bebek tedavisinde en büyük gelişmeler embriyo dondurma ve 5. güne gidiş teknolojisi. Bunun dışında Tüp Bebekte Yeni Uygulamalar' diye anlatılan PRP, kök hücre tedavileri gibi birçok konu aslında tartışmalıdır. Bu tedavilerin çoğu deneysel tedaviler ki biz bunları doğru bulmuyoruz Çare arayan insanların kafasını karıştıran yöntemler bunlar.

Kimler tüp bebek tedavisi görerek çocuk sahibi olabilir?
1 yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmamasına infertilite denir. Aşılama, yumurta takibi gibi dığer yöntemlerle gebe kalamayan tüm çiftler tüp bebek tedavisi görerek gebe kalabilirler. Yaşı çok ilerlemediği sürece her kadın çocuk sahibi olabilir. Bu arada yaş çok önemli 35yaşında bir kadın ile 45 yaşında bir kadın arasında fark var tabii...

Ne kadar ileri bir yaştan bahsediyoruz?
Teorik olarak yaşı ilerlemiş olan kadının da çocuk sahibi olabilme ihtimali var. Ancak yaş ilerledikçe hem yumurtanın gebelik getirebilme özelliği hem de yumurta sayısı azalıyor. İleri yaşta tüp bebek tedavisine başlanıldığında deneme sayısı fazlalaşıyor.

Mesela şu anda 45 yaşında gebe olan bir hastamın 48 denemesi var. Ancak bu işin amacı gene yaşlarda, az denemeler ile çocuk sahibi olmaksa kadınların mümkün olduğu kadar erken yaşlarda. 40 Tı yaşlara gelmeden tedaviye başlamalarını öneririm. Evli olmayan kariyer yapan bir kadın bugünkü teknoloji ile yumurtalarını dondurarak ileri ki yaşlarda anne olabilir Tabii burada yumurtaları genç yaşta dondurmak önemli. Örneğin 30-35 yaşında yumurtalarını donduran bir kadının ileri ki yaşlara geldiğinde de anne olması mümkün. Tüp bebek tedavisinin yaptığı önemli hizmetlerden birisi de doğurganlığın korunması.

Tedavi başladıktan ne kadar süre sonra sonuç alınabiliyor? Önemli 2 kriterimiz var. Birincisi kadının yaşı İkincisi kişiden kaç yumurta alındığıdır. Eğer kadının yaşı genç ve yumurtası çoksa gebe kalma şansı yüzde 80Terı buluyor. Hatta gebe kalmayan olursa niye diye sorguluyoruz. 40'Lı yaşlarda ise bu oran yüzde 30-35’lere kadar düşebiliyor. 43 yaş ve üzeri ise bu şans yüzde 15'lerde Tabii bu yüzde 15'lik şansı ilk denemede yakalayanlar da var. Adet dönemi ile başlanan yumurta büyütme ve toplama süreci 13-14 gün sürüyor. Eğer her şey yolunda ise genelde yumurta toplandıktan 3-5 gün sonrası embriyoyu yerleştiriyoruz. Bugün için tedavi ettiğimiz hastaların çoğunda embriyoları dondurup sonrasında transfer yapıyoruz. Bu da gebelik şansını artıyor. Dondurulmuş embriyo transfer tedavisi daha doğala yakın oluyor. Bugün şansı artırmak için kullanılan bir teknoloji Kliniğimizde yaptığımız tedavilerin yüzde 85'i embriyoları dondurarak transfer etme şeklinde. Yüzde 15'lik bir kısımda taze embriyo transferi şeklinde. İstanbul Tüp Bebek Merkezi'nde kaç yıllık dondurulmuş embriyolar bulunuyor?
Merkezimizde 13 yıl boyunca saklanan donmuş embriyo ile hamile kalarak 50 yaşında tekrar anne olan bir hastamız var. 37 yaşında tüp bebek tedavisi sonrası ilk bebeğini kucağına aldı 13 yıl sonra dondurulmuş embriyolarıyla ilk denemede gebe kaldı. Çünkü embriyolar 37 yaşında iken dondurulmuştu. Eğer 50 yaşında yumurta toplasaydık gebe kalma şansı yok gibidir. 66 Tedavi başladıktan sonra anne adayları nelere dikkat etmeliler? Normal hayatlarına devam edebilirler. Sadece tedavi sırasında, yumurta büyütme döneminde anne adayının çok fazla hareketli işlerden kaçınmasını. ağır spor yapmamasını istiyoruz. Ancak günlük işlerine devam edebilirler.

Embriyonun donmuş olarak kalma süresi nedir?
Türkiye'de ilk etapta kanunen tanınan süre 5 yıl. Ancak sonrası için mazeret bildirerek sağlık müdürlüklerinden süre uzatılabilir. Yurt dışından da merkezinize tedavi için gelen çok fazla hastanız var. Sağlık turizmi bu anlamda önemli bir yer tutuyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bence sağlık turizmi Türkiye için çok önemli. Bizim Orta Doğu'dan, Kuzey Afrika ülkelerinden hatta Avrupa ülkelerinden gelen hastalarımız var. Tüp bebek konusunda hem tedavi hem de maddi açıdan çok daha iyi konumdayız. Türkiye çok tercih edilen bir ülke ve bizim de hasta sayımız gün geçtikçe artıyor.

ArabicBulgarianChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkishUkrainian
Whatsapp Üzerinden Bize Ulaşabilirsiniz