Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Merak Edilenler – Op. Dr. Ozan Özolcay
August 21, 2020
Tüp Bebek Tedavisinde Genetik – Doç. Dr. Şeyma Fenercioğlu
September 11, 2020
Show all

Tüp Bebek Tedavisinde Yeni Gelişmeler ve Merak Edilenler – Op. Dr. Aret Kamar

İstanbul Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aret Kamar, tüp bebek tedavisinde yaşanan gelişmeleri ve merak edilenleri tüm detayları ile Medikal Plus Dergisi'ne anlattı. Kamar, tüp bebek tedavisi ve Covid 19 süreci hakkında da bilgi verdi.
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aret Kamar

Kişiye özel tüp bebek tedavisi nedir?

Yumurtalık rezervi iyi olan, çok yumurtası çıkabilecek hastalarla, rezervi az olan hastalara yaklaşımda farklılıklar vardır. Rezervi çok olan hastalarda biz öncelikli olarak iğne tedavisi uyguluyoruz. Daha çok yumurta alarak daha çok embriyo oluşturuyoruz. O embriyolar içerisinden en kalitelilerini seçip hastanın şansını arttırmayı hedefliyoruz. Bazı hastalarımızda var ki. yaşlan genç olmasına rağmen yumurtalıklarında çok fazla yumurta bulunmamaktadır.

Böyle hastalarımıza iğne tedavisi uygulamıyoruz ya da minimal uyguluyoruz; çünkü az yumurtası olan hastalarımızda biliyoruz ki yüksek doz iğne tedavisi yumurtaları daha sağlıksız hale getirebilmektedir.

Yumurtalık rezervi nasıl değerlendirilir?

Kandan yapılacak hormon testleriyle yumurtalık rezervi değerlendirilebilir. Son yıllarda AMH testi yumurtalık rezervini değerlendirmede kullanılan çok etkili bir testtir. Fakat sadece AMH testi yeterli değildir.

Bu hormonların her zaman doğru sonucu göstermediğini bilmek lazım; yani bir kadının AMH değerinin düşük olması gebelik şansının da düşük olduğunu göstermez. Sadece yumurta sayısının az olduğunu gösterir. Yani 20- 25 yaşında yumurtası azalmış bir kadından kaliteli yumurta bulursanız güzel bir embriyo elde edebilirseniz, o embriyonun gebelik şansı 20-25 yaşında normal yollarla gebe kalabilen bir kadınla hemen hemen aynı oluyor. Dolayısıyla sadece biraz sabır gerekiyor.

ArabicBulgarianChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkishUkrainian
Whatsapp Üzerinden Bize Ulaşabilirsiniz