Erkek Üreme Sağlığı Sorunları
November 19, 2019
Kadınlarda Üreme Sağlığı Sorunları – Op. Dr. Aret KAMAR
December 16, 2019
Show all

İlerleyen yaş kadınlarda kısırlığa neden oluyor!

Kısırlık teşhisi genellikle kişi 1 sene boyunca korunmasız cinsel ilişki sonrasında hamile kalmıyorsa konmaktadır.

Yine de, eğer kişi 35 yaşından büyükse ve 6 aydır hamile kalmaya çalışıyorsa da bir değerlendirmeye başlanmalıdır. Eğer bir çiftin; adet kanaması yokluğu (amenore), cinsel fonksiyon bozukluğu, pelvik hastalık geçmişi ya da cerrahi bir müdahaleden dolayı hamile kalmaması için çok bariz medikal problemler var ise, çift acilen kısırlık değerlendirmesine başlamalıdır. Doğurganlık testleri; yumurtlamanın belirlenmesi, fallop tüplerinin, rahim ağzının ve rahimin değerlendirilmesini içermektedirler.

Erkek partner için sperm analizi yapılabilir. Çoğu değerlendirmeler 6 ay içinde sonuçlanmaktadır ve uygun bir tedavi değerlendirme bittikten hemen sonra başlanabilir.

Yüksek kan basıncı, diyabet gibi sağlıkla ilgili bir hastalığı olan kadınlar hamile kalmayı denemeden önce hekimlerine danışmalıdırlar. Bu gibi hastalıkların kontrol altına alınması önemlidir. Orta yaşlı hastalar için risk giderek arttığından, hamile kalınmadan önce, hekimler hastaların ilaçlarıyla ya da genel sağlığıyla ilgili değişiklikler yapabilirler .

Yüksek kan basıncı ya da diyabet gibi hastalıklar kişi 35 yaşından sonra hamile kaldığında daha sık görülür. Özel bir takip programı ve testler hamilelik boyunca tavsiye edilebilir. Bu konuda danışmana da gitmek de fayda sağlayabilir. 35 yaşında doğum yapan annelerin çocukları daha yüksek kromozomal problemler yaşama riskine sahiptirler. Hamile kalmaktan daha öncelikli olarak, hastalar hekimleri ve genetik uzmanlarla bu riskleri konuşmalıdırlar. Doğum öncesi bazı testler, genetik doğum kusurlarını kontrol etmek için uygulanabilirler. Amniyosentez ve koryon sıvısından alınan örnekler doğum öncesi testler için verilebilecek iki metottur. Kan sayımı ve ultrasonda bazı doğum kusurlarının belirlenmesinde kullanılan tarama testlerindendir. Birçok aile kesin kararlarını vermeden hamilelikleriyle ilgili edinebilecekleri tüm bilgileri edinmek isterler.

ArabicBulgarianChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkishUkrainian
Whatsapp Üzerinden Bize Ulaşabilirsiniz